Vo februári o Vianociach

Áno, vo februári rozmýšľam o Vianociach. Nie, nie som až taká predčasná, ani omeškaná. No práve oni, práve (pravé) Vianoce, spolu so Silvestrom a Novým rokom, ako emocionálne najnáročnejšie sviatky v roku, sú zjavne tou februárovou príčinou. Počas nich sa pravdepodobne niečo udeje, čosi dozreje, čo sa o pár týždňov prejaví v mediačnej kancelárii. Máte to tak aj vy, vážení kolegovia mediátori?

Každoročne v tomto období sa niekoľkonásobne zvýši počet rozchádzajúcich či rozvádzajúcich sa párov. Tak veru. Už koncom januára sa úvody klientskych volaní a emailov začnú na seba nápadne podobať: "...chcem sa rozviesť, manželka o tom ešte nevie" alebo "rozchádzame sa s priateľom a nevieme dohodnúť o deťoch". Podobne a intenzívnejšie to pokračuje celý február (niekedy mu konkuruje september, podovolenkové obdobie). 

Moji ctení klienti zaiste prepáčia, že si takto v náznakoch dovoľujem zovšeobecniť osobné príbehy, pretože veľmi dobre vedia, že tým nezľahčujem vážnosť ich jedinečnej situácie, silu individuálneho prežívania či inakosť okolností.

Len mi nedá pokoj tá sviatočná súvislosť. Že hĺbka a ozajstnosť vzťahu sa možno ukáže nielen v kritickej ťažkej životnej situácii, ale často práve vo chvíľach pokoja, kľudu, stíšenia sa, keď máme čas a priestor pozrieť sa na svoje bytie s trochou nadhľadu, odstupu. Keď sú naše očakávania veliké a city napäté, a za tým sa už nedostaví nič. Čakáme, že tam bude niečo krásne, máme na to čas, sme pripravení. A nič. Prázdno. Tak rýchle pripomenutie, že sme dospelí, že máme rôzne povinnosti a záväzky. Takto prečkáme pár týždňov zodpovednosti a strachu, ináč sa nič nemení, len príde február a tak konáme. Klopeme na dvere mediátora.

Ako tento zrelý pán: "Chcem zachrániť čo sa ešte dá, a hlavne to čo sa už nedá. O úrovni vzťahu vraj svedčí spôsob rozchodu." Rozprávajúc svoj príbeh, sám žasne ako to vlastne žil. Že nevidel, že si to nechal. A opakuje, že si za to vlastne môže sám.

Nevedome mi vyvolá spomienku na decembrové semináre mediátorov. Hovorili sme o sebapoznaní, sebadôvere, sebaistote, o jej pravej miere. Potrebujeme ju všetci. Snáď ju za najbližších desať mesiacov vybalansujeme. Šťasné a veselé všedné dni!

 

naspäť na články o mediácií


obr