Mediácia funguje. Mediácia je dobro.

Občas si dokonca myslím, že je to kúzlo.

Čo iné to môže byť?

Do kancelárie mediátora vstúpia klienti, dvaja, či traja - štyria, susedia, súrodenci, spoločníci, ... Títo sa spolu voľakedy pekne zhovárali, teraz už len ťažko. Moc nahlas či neslušne, možno písomne, možno vôbec. Vzápätí, behom pár hodín či týždňov, sa nejaké čosi-kdesi v tej kancelárii udeje, a oni odchádzajú porozprávaní, pochopení či dohodnutí. Kúzlo? Má vari mediátor kúzelnú paličku? Podľa mojich skúseností, má k dispozícii onakvejšie náčinie. Kufrík plný majstrovského náradia – svoje vzdelanie, vedomosti a zručnosti.
Toto je zásadné. Mediácia nie sú čary, a nie je ani pre každého. Na strane klienta, ani na strane mediátora. No keď v správnej situácii, správna osoba použije správny nástroj, kúzlo sa dostaví.
Takže, keď do tej miestnosti vstúpia klienti - ktorí majú spor, aj vedomosť o možnosti mediácie, aj motiváciu a chuť svoju záležitosť riešiť - tak tam majú nájsť správnu osobu. Osobu mediátora, ktorý vie, že pre neho je táto profesia tou úplne najlepšou voľbou, ktorý je majster svojho remesla a v tom pomyselnom kufríku s náčiním má poriadok.

Držme palce, aby nás naši klienti našli včas. Aby našli majstrov odborníkov.

 

naspäť na články o mediácií