Januárová rýchlosť

Je po Vianociach, šťastný nový rok si budeme priať ešte pár dní. Želania, plány, vízie, sny - mali sme čas porozmýšľať? Ak nie za celý rok, tak za posledný mesiac, čím sme prešli? Predvianočné prípravy, koncoročné povinnosti, sviatočný výdych, dospať, dojesť, dopozerať, stihnúť rozprávky aj prechádzky, spoločenské hry aj návštevy, vonku aj vnútri, aktívny čas s rodinou i známymi. Staré tradície, nové knihy, zo všetkého trochu - veď sú sviatky, veď aspoň raz do roka. 

Pomalé leňošenie, v tichu či s hudbou, chvíľky sám so sebou - to tiež? Stihli, skúsili sme vôbec? A práve tie nás formujú! Vplývajú na naše rozhodnutia a výbery.

O chvíľu polovica januára, valia sa na nás motivačné články. Vyhodnocuj, plánuj, zacieľ! Naštartuj, rozbehni, zmeň, vymeň. Pracovné výkony, výzvy, rytmus každodennej "asap" dokonalosti. 

Svojho času sme vravievali: "Ráno naplno začať, a potom postupne pridávať." Je to sranda, kým to neznamená v januári sa naplno rozbehúť a s malou letnou pauzou prestresovať sa do budúcich Vianoc. Tak?

Alebo skúsime dopočúvať zimný čas, zladiť sa s ľadovým tichom, vŕzgajúcim snehom, ešte chvíľu tmavými večermi? Venovať sa sebe, tomu čo v nás je, a hľadaniu čo potrebujeme doplniť? Naladiť sa na staré dobré prírodné rytmy, dať šancu štyrom ročným obdobiam? Tak pribrzdime. Poomieľajme význam slov zimný spánok. Povedzme si to nahlas. A ešte raz. Doplo? Ako sa cítite? Práve teraz? Takto to chcete?

naspäť na články o mediácií


obr
obr